Așa ca de 1 Martie

Evenimente Martie 2, 2021

Așa ca de 1 Martie, urăm un călduros LA MULȚI ANI tuturor mamelor, bunicelor, străbunicelor și femeilor, o primăvară binecuvântată, pace și liniște sufletească!

Știm că se tot dă mărțișorul ca fiind la modă sau ca fiind un obiect ,,cool”, dar eu așa am învățat că luna Martie este în primul rând luna vieții.

Și de ce?

Soția mea avea o vorbă: ,,Unele iubiri nu au nevoie de Valentines Day” și prin asta s-a spus totul.

Surogatele nu pot înlocui iubirea adevărată.

Din păcate ne-am obișnuit să oferim diferite simboluri și forme externe care nu mai reprezintă nimic. Ne-am învățat să ne exteriorizăm către aproapele într-un mod cu totul și cu totul fals, încercând să îl facem să creadă că îl iubim, când noi suntem gata la orice pas să îl trădăm. Ajungem la ideologia care ni se întipărește în minte: ,,hai să îi pun și lui mărțișor, să nu zică că nu i-am pus”, care reprezintă o TOTALĂ ȘI FALSĂ DRAGOSTE față de aproapele.

De aceea pentru mine luna martie nu este luna mărțișorului, ci este luna vieții, deoarece viața este cel mai mare dar oferit de Dumnezeu omului și cea mai mare dovadă de iubire. De aceea viața reprezintă și cea mai mare dovadă de iubire a unei familii, și cu atât mai mult cu cât viața este atât de prezentă în parohia noastră.

V-ați întrebat vreodată ce s-ar fi întâmplat dacă Fecioara Maria ar fi refuzat vorbele Arhanghelului Gavriil? De aceea este atât de mare lupta cu viața, și cu femeile în special, este lupta diavolilor dusă împotriva Maicii Domnului ca răzbunare pentru faptul că a acceptat să fie MAMĂ.

Cuvântul MAMĂ este cea mai mare distincție primită vreodată omenirii!

Pentru aceasta, sâmbăta aceasta, am dat startul întâlnirilor cu tinerii Parohiei Crucea. Acum ne vom desfășura activitatea în ,,tinda Bisericii”, urmând să ne mutăm cât de curând la Centrul Social.

LUNA MARTIE DĂ STARTUL TINERILOR!

Citește alte articole despre: Luna vieții