Instalarea Părintelui Tarniță Adrian la Parohia ,,Sfinții Arhangheli” Crucea

Evenimente Noiembrie 8, 2020

În data de 07 Noiembrie 2020a avut loc instalarea Părintelui Tarniță Adrian la Parohia ,,Sfinții Arhangheli” Crucea.

Evenimentul a avut loc cu prilejul manifestărilor dedicate Hramului Parohiei Crucea, unde au participat un număr de 14 preoți slujitori, împreună cu Pc. Părinte Protopop Pavel Postolachi.

Părintele Tarniță Adrian Iulian s-a născut la data de 11 Septembrie 1993 în Satul Ionășeni, Comuna Trușești, Județul Botoșani.

A absolvit Seminarul Teologic Ortodox Liceal în anul 2014, iar din anul 2015 a început Cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloae” Iași, obținând diploma de Preot cu Studii Medii, prin susținerea Lucrării de Atestat cu titlul: ,,Sinedriul sau completul de judecată al Mântuitorului Hristos”, îndrumător fiind Pr. Prof. Visarion Vizitiu.

În anul 2018 este licențiat al Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloae” Iași, susținând lucrarea de licență cu tema ,,Natura ca simbol biblic”, îndrumător fiind Pr. Lect. Paul-Cezar Hârlăoanu.

În anul 2020 este licențiat al Facultății de Filozofie și Științe Social Politice - secția Asistență Socială, susținând lucrarea de licență cu tema ,,Asistența Socială a familiilor cu mulți copii”, îndrumător fiind Prof. Dr. Conțiu Tiberiu Șoitu.

În prezent este Director Executiv în cadrul Asociației ,,Glasul Vieții”, asociație înființată de Pr. Damaschin Dan, care are ca și obiectiv misionar familiile nevoiașe  cu mulți copii, fiind angajat în cadrul acestui O.N.G. încă din anul 2016.

A fost hirotonit Diacon pe data de 13 August 2020, iar Preot a fost hirotonit pe data de 14 August 2020 la Catedrala Veche din Iași, ambele hirotonii fiind oficiate de către. I.P.S. TEOFAN, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Citește alte articole despre: Instalarea Părintelui Tarniță Adrian